מערך למסיבת חנוכה
נושא: מסיבת חנוכה
מטרות: הילדים יחגגו לכבוד חג החנוכה, ויכירו מושגים מסיפור הנס.
שלבי המסיבה:
– פתיחה
– פעילות הכדים
– משחק
– סיום: האור שלי
לפני המסיבה יש להחביא את כדי השמן במקומות שונים ברחבי החדר.
כדאי מאוד לקשט את המקום כראוי למסיבת חנוכה.
ניתן לחלק לילדים סופגניות בסיום המסיבה.
פתיחה
איזה כייף לראות אתכם במסיבת חנוכה.
בשביל שנוכל להכנס לאוויר חנוכה אנחנו עכשיו סופרים עד 10 וכל הילדים מורידים את הנעליים ומניחים במרכז.
כעת יש לנו משימה להכין מהנעליים צורה של חנוכייה גדולה. שימו לב אסור ששום נעל תשאר בחוץ.
פעילות
דרמה המכבים
הסבירי לילדים:
כעת, אתם קבוצת מכבים. ברוך ה', בזכות האמונה והנחישות הצלחתם להציל את בית המקדש! אתם נכנסים כעת לתוך בית המקדש, אך אבוי! היוונים טימאו את כל השמנים. במקומות שונים בחדר מוחבאים כדי שמן, עליכם למצוא את כדי השמן לפי סדר האותיות הרשומות עליהם. (מא' עד ת'). על כל כד כזה – כתובה חידה, שהתשובה עליה מתחילה באות הכתובה על הכד. (אי אפשר לדלג ולפתור שלא לפי סדר האותיות. אם מצאתם כד שאינו בסדר הנכון, השאירו אותו במקומו ותתפנו אליו בזמנו הנכון..) באם תפתרו נכונה את כל החידות – תקבלו כד עם שמן זית זך, ותוכלו להדליק את המנורה😊
חידות הכדים
החידות ופתרונן לשימוש המדריכה:
א- כמה נרות מדליקים ביום הרביעי מלבד השמש? (ארבע )
ב- החשמונאים הצליחו לטהר את ( בית המקדש )
ג- איך אנחנו מדליקים את השמש? באמצעות (גפרורים)
ד- מחלקים לילדים בחג החנוכה ( דמי חנוכה )
ה- מי עשה לעם ישראל את הניסים במלחמה מול היוונים? (השם)
ו- איזה ארץ יש בשם שלה פעמיים את האות ו? (יוון)
ז- באיזה סוג שמן מצווה מן המובחר להדליק נר חנוכה? (זית )
ח- בחנוכה מדליקים את הנרות ב (חנוכיה)
ט- החצי השני של חג החנוכה יוצא בחודש( טבת )
י- אני לא משתחווה לפסל. מי אני? ( יהודי )
כ- חג החנוכה מתחיל בתאריך(כה כסלו )
ל- מאכל שעושים אותו משמן ואוכלים בחנוכה? (לביבה)
מ- מה היה השם של היהודים שנלחמו ביוונים? (מכבים )
נ- בחנוכה אנו מדליקים שמונה ( נרות )
ס- נהגו אז ועתה לשחק בו בחנוכה (סביבון )
ע- בתפילה ובברכת המזון מוסיפים בחנוכה את ברכת – (על הניסים )
פ- החשמונאים מצאו אותו בבית המקדש (פך שמן)
צ- היוונים היו אנשים רשעים המכבים היו אנשים (צדיקים)
ק- במנורה של בית המקדש יש שבעה (קנים)
ר- המלחמה של היוונים לא הייתה על הגשמיות, היא הייתה על ה (רוחניות)
ש- הנר הכי גבוה בחנוכיה (שמש)
ת- ביום השמיני מדליקים ( כולל השמש ) – (תשע נרות)
משחק
משחק הכסאות בגרסת חנוכה:
ניקח את ציורי הכדים ונפזר אותם על הרצפה. כפי כמות הילדים פחות אחד. הניחי לילדים להסתובב בחדר. והפעילי מוזיקה.
כאשר המדריכה עוצרת את המוזיקה ומכריזה 'חנוכה' על הילדים לעמוד על כד. בזמן המוזיקה אסור לדרוך על הכדים.
ילד שלא מצליח לעמוד כד, נשאר בחוץ.
הילד המנצח, הילד שמצליח להישאר במשחק עד הסיום.
המחשה וסיום
המדריכה מניחה פנס במרכז ומחשיכים את החדר.
כל ילד בתורו אומר תכונה מיוחדת שיש בחבר שיושב לצידו – תכונה שמאירה את העולם / או לחילופין כל ילד אומר מה האור שלו בחיים (מה מוסיף לו אור ושמחה) ומדליק את הפנס.
כשכל הילדים הדליקו את הפנס – שרים שירי חנוכה יחד באווירה נעימה ורגועה..
בסיום כל משתתף מקבל סופגניה וחיוך גדול!
